Dobrodružná severní Indie, Himaláje a Malý Tibet -Ladakh
Den 1:
Odlet do Indie
Odlet Praha/Vídeň – Dillí
Den 2:
Přílet do Dillí. Transfer do Srinagar.
Přiletíme do hlavního města Indie Dillí - město, kdo se historie mísí s chaosem a kde i smog má svůj vlastní šarm! Přesun v rámci letiště na odletový terminál do hlavního města státu Džammú – Kašmír Srinagaru -krásné město známé svou přírodou, historií a kulturou. Z letiště se přesuneme rovnou na haubóty, kde zůstaneme dvě noci. Čeká nás aklimatizace a zasloužený odpočinek po cestě.
Den 3:
Po snídani nás čekají památky okolo Srinagaru. Zajdeme se podívat na známe mughalské zahrady, Shankar Achari Temle - chrám se nachází na vrcholu kopce Shankaracharya, přibližně 300 metrů nad údolím a poskytuje panoramatický výhled na Srinagar, jezero Dal a okolní hory.
Den 4:
Z Srinagaru do Kargilu
Cesta nás zavede do Sonamargu, což znamená "louka zlata". Tento název je naprosto výstižný, protože krajina je tu skutečně zlatá a nádherná. Uvidíme ledovec, panoramatické výhledy a budeme se kochat nádhernou horskou krajinou, projedeme průsmykem Zojila pass a k večeru dojedeme do Kargilu, který je známý konfliktem v roce 1999, má také bohatou historii a je důležitým kulturním a strategickým místem na indickém subkontinentu. Přenocujeme v Kargilu.
Den 5:
Ráno směr Leh
Na cestě nás čeká spoustu zajímavostí a první bude vesnice Mulbek. Hlavní atrakce Mulbek Chamba je monumentální reliéfní socha Maitréji Buddhy.Socha měří přibližně 9 metrů na výšku a je jedním z nejvýznamnějších ukázek buddhistického umění v regionu Ladakh . Zobrazuje Maitréju, což je Buddha budoucnosti v buddhistické tradici, který má přijít a přinést nový věk osvícení. Zastavíme se v nejstarším klášteře v Ladakhu - Lamayouru Monastery, taky uvidíme soutok posvátné řeky Indus a Zanskar, Magnetic field, Gurudwara Pathar Sahib - slavná a posvátná sikhská svatyně přibližně 25 kilometrů od města Leh. Tento chrám má velký náboženský význam pro sikhy, protože je spojen s legendou o Guru Nánakovi, zakladateli sikhismu, a je oblíbeným místem uctívání a návštěv nejen sikhských poutníků, ale také turistů, kteří jedou kolem jako my. V Lehu nás čeká rodinné ubytování s příjemnou atmosférou.
Den 6:
Leh a památky v okolí
Vychutnáme si poklidnou atmosféru hlavního města Leh, budeme se jen procházet a nasávat klid ale stihneme se podívat na to hlavní…
Shanit stupa- Postavená pro světový mír, takže pokud se cítíte trochu naštvaně, jedno kolo kolem této stúpy by mělo všechno napravit. Ale jen jedno, jinak vás ta nádhera uchvátí natolik, že budete obíhat donekonečna.
Leh Palace- Tento devítipatrový palác se tyčí nad městem a připomíná miniaturu tibetského Potala Palace v Lhase. No, miniaturu... Pokud máte rádi schody, tady si je užijete dosyta! A nezapomeňte, když vám někdo řekne, že z vrchu je nádherný výhled, nezmiňujte se o tom, že ten výhled je taky jediná odměna za všechno to šplhání.
Den 7:
Z Lehu do údolí Nubra
Po výtečné snídani se autem přesuneme do údolí Nubra přes průsmyk Khardongla 5 359 m.n.m. Druhy nejvýše položený sjízdný průsmyk na světě. Uvidíme nezapomenutelný výhled do údolí řeky Indus a pohoří Karakoram. Nubra je známá svou dramatickou krajinou, od zelených oáz až po drsné horské masivy. Po příjezdu do Nubry nás čekají písečné duny, jízda na dvouhrbých velbloudech, starobylý budhistický klášter Diskit Monastery. Když bude večer čas a chuť můžeme zajít k místním a vychutnat atmosféru ladackého venkova.
Den 8:
Nubra a okolí - koupání a skryté jezero
Po snídani se vypravíme do vysoko položeného klášteru Entsa. Žádný strach, kousek pojedeme autem a něco vyšplháme po svých. Čeká nás nezapomenutelný výhled a stovky bílých stup rozeseté, jak perličky po skalách. A plavky dnes s sebou, zpět se zastavíme v horkých pramenech. Přesuneme se k Yarab Tso- malé a klidné jezero nacházející se poblíž vesnice Sumur. Toto jezero, někdy nazývané „skryté jezero“, je známé svou klidnou a nedotčenou atmosférou a má duchovní význam pro místní obyvatele. Je schované v horách, což je ideální místo pro klidné rozjímání.
Den 9:
Z údolí Nubra k Pangongskému jezeru
Po snídani se z údolí Nubra přesuneme k jezeru Pangong Tso.V Ladakhu je jednou z nejmalebnějších a nejdobrodružnějších cest v indickém Himálaji. Přestože je cesta dlouhá a náročná, výhledy na okolní hory, průsmyky a jezero jsou neuvěřitelně krásné. Pangongské jezero, je jedno z nejkrásnějších a nejznámějších jezer na světě, najdeme ho na hranici mezi Indií a Čínou. A pár zajímavostí? Pangong Tso se nachází v nadmořské výšce 4 350 metrů, což z něj činí nejvýše položenéslané jezero na světě. Jezero je dlouhé přibližně 150kilometrů a jeho šířka se pohybuje mezi 5 až 6 kilometry. Přibližně 60 % jezera leží v Číně (v Tibetu) a zbytek v Indii. Když budeme mít štěstí, možná zahlédneme himalájské sviště. Noc strávíme u jezera v dřevěných chatách.
Den 10:
Od Pangongského jezera k jezeru Moriri.
Každý z těchto jezer je jedinečný svým vzhledem, přírodou a kulturou, kterou obklopuje, a nabízí nezapomenutelný zážitek pro cestovatele a dobrodruhy, kteří prozkoumají krásu Ladakhu. Pangong jezero je slané a vzniklo v důsledku dávných pohybů zemské kůry, kdy byla oblast Ladakhumořským dnem. Jezerní oblasti jsou významné pro biodiverzitu a jsou domovem mnoha druhů ptáků, zejména migrujících ptáků, kteří zde hnízdí. Budeme se kochat drsnou, ale krásnou krajinou. Noc strávíme v hotelu.
Den 11:
Od jezera Tso Moriri do Lehu
Po snídani nás čeká cesta zpět do Lehu. Navštívíme zase horké prameny tentokrát Chumatlang a to hlavní hřeb dne bude Thiskey Monastery - je jedním z největších a nejvýznamnějších buddhistických klášterů v Ladakhu. Nachází se asi 19 kilometrů od města Leh a je postaven na kopci ve výšce přibližně 3600 m.n.m. Klášter je známý svou architekturou, která připomíná palác Potala Tibetu.
V Lehu potom doženeme to, co jsme nestihli, nákup suvenýru, nebo jen tak nasávat atmosféru města.
Day 12:
Výlet do vesnice Rumbak s malým trekem
Rumbak je malá vesnice nacházející se v údolí Rumbak, blízkoLehu. Je součástí Národního parku Hemis, který je známý svou bohatou faunou, včetně vzácného sněžného levharta. Rumbak je oblíbeným místem mezi turisty a trekery, kteří sem přicházejí za krásnými výhledy, přírodou a možností spatřit divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí.
Rumbak je také výchozím bodem pro několik treků, například trek k Ganda La Pass, a je součástí známého treku MarkhaValley. Ale bez obav, nikam šplhat nebudeme. Místní obyvatelé jsou převážně zemědělci a pastevci a jejich život je v souladu s přírodou. Tak vzdálený od těch našich. Ale oběd nám uvaří takový, na který nezapomenete. Večer zůstáváme u „našeho“ Jumy.
Den 13:
Odlet do Díllí a přesun do Agry
V ranních hodinách se přesuneme na letiště a zpátky do ruchu velkoměsta Dillí. V rámci možností se po příletu přesuneme do bývalého hlavního města Agry, chvíli nás čeká odpočinek na hotelu a pak hurá na památky. Čeká nás Červená pevnost, která je opravdu červená a pevnost! Symbol Mughalské říše a jejich císařů, která je na seznamu památek UNESCO. Noc strávíme v Agře.
Den 14:
Památky v Agře
V ranních hodinách se přesuneme k jedné z nejikoničtějšíchstaveb světa, postavené z lásky - Tádž Mahal. Nádherné mramorové mauzoleum, které nechal vystavět mughalský císař Šáhdžán pro svou manželku Mumtáz Mahal. Dopřejeme si vycházející slunce a dechberoucí hru barev. Neopomeneme malé, ale krásné mauzoleum často nazývané „Baby Taj“ předchůdce Taj Mahalu. Možná stihneme i zahrady, ležící na opačné straně Taj Mahalu, skvělé místo pro odpočinek a dechberoucí výhled. Ve večerních hodinách se vrátíme zpět do Díllí na letiště k odletu do ČR.
Den 15:
Odlet Díllí/ Praha/ Vídeň
V pozdních večerních, nebo brzkých ranních hodinách nás čeká odlet zpět do Evropy.